نقش تهویه در بهداشت و سلامت روان خانواده

تهویه خانه نقش مهمی در سلامت روحی و روانی خانواده داشته و خانه ناسالم از نظر تهویه بر روح و روان افراد تاثیر بسزایی دارد تهویه نامناسب علاوه بر اینکه بر سلامتی فیزیکی افراد یک خانواده تاثیر گذار است بر سلامت روانی تک تک افراد آن خانواده تاثیرات نامطلوب خواهد داشت از این رو جهت تهویه مناسب در یک خانه نکات زیر توصیه می گردد :

از آن جایی که اجتناب از توکسین هاو سایر مواد آلوده کننده، هنگامی که افراد در خارج از خانه یا در محل کار هستند امکان پذیر نیست بایستی سعی کنیم کیفیت هوای داخل خانه  را ارتقا بخشیم. اگر فردی در خانواده دچار آسم یا هر بیماری تنفسی دیگری هست، ضروری است که حتماً  تهویه هوای خانه را  مناسب کرد و اگر در حال حاضر مشکلی ندارید، باید توجه داشته باشید که در آینده گرفتار نشوید. سعی نمایید همیشه از هوای تازه و مطبوع  با تنفس در محیط سرشار از هوای تمیز استفاده نمایید. برای بهترکردن کیفیت هوای منزل، باید روی چندکار تمرکز کنید.

هواکش ها نقش مهمی در بهبود کیفیت دارند زیرا از انباشته شدن آلوده کننده ها جلوگیری کرده و با به جریان انداختن هوا، محیط زندگی را مطبوع می کنند.هواکش  سقفی، از آن نوع که در حمام یا آشپزخانه استفاده می شود، نیز با بیرون کشیدن هوا از درون ساختمان، مانع جمع شدن مواد آلوده کننده در محیط می شود.

– در طی روز چندین ساعت در و پنجره های روبه روی هم را باز بماند تا جریان هوا به از بین بردن رطوبت و خروج قسمتی از آلودگی های هوا کمک می کند.

– تصفیه کننده هوا میتواند به شکل یک پنکه ی کوچک یا به اندازه ی یک دستگاه تهویه مطبوع استفاده گردد. این تصفیه کننده ها می توانند تمامی هاگ ها، کپک ها و گرده های داخل هوا را فیلتر کرده و از محیط خارج کنند. علاوه بر آن، تمام ذره های مضر در هوا، از قبیل مواد شیمیایی، دود سیگار و بوی رنگ با این وسیله از محل خارج می شود.

– استفاده از یک دستگاه دفع کننده رطوبت در مناطق گرم تر یا در کنار دریا، به طور چشم گیری هوای خانه را بهتر می کند. رطوبت این مناطق می تواند حتی برای خود ساختمان، رنگ آمیزی، کاغذدیواری ها و اثاثیه نیز مشکل ساز باشد و در ضمن موجب تکثیر کپک ها شود.

برای سالم نگه داشتن خود و خانواده خود و بهبود کیفیت زندگی، درون خانه از ترکیب پنکه، هواکش، تصفیه کننده و دفع کننده های رطوبت استفاده کنید و از بازکردن درها و پنجره ها در طول روز غافل نباشید.